luni, 9 septembrie 2019

Anca Tăbăcariu - Metoda cubului în predarea chimiei-proiect didactic


Proiectul Internațional “Omul drag de la catedră”
Ediția a III-a 2018-2019
Concurs elevi. Simpozion Internațional dascăli
Inclus în CAERI, anexa 9 din OMEN nr. 3016/09.01.2019, poziția 1518
ISBN 978-606-725-262-0



Metoda cubului în predarea chimiei-proiect didactic

Autor: prof. Anca Tăbăcariu
Școala Gimnazială “Ștefan Luchian” Moinești


Disciplina: chimie
Clasa: a VIII-a
Tema lecției:  Acizi
Tipul lecției:  Rezolvare de exerciții și probleme
Competențe specifice:
         recunoașterea acizilor pornind de la formula generală ;
        compararea acizilor în funcție de caracteristicile lor;
        exemplificarea unor acizi;
         argumentarea afirmațiilor referitoare la reacțiile chimice la care participă acizii;
         asocierea informațiile cu proprietățile fizico- chimice ale acizilor;
Strategie didactică:
a)      resurse procedurale:
                           ► metoda cubului”ACIZI”, conversația euristică; explicația,
b)      resurse materiale :
                           ► planșă sugestivă : ACIZI, culegere de probleme, fișe de lucru, cub;
c)      forme de organizare:
                             ► frontal si individual; în echipe;
Evaluare: ► orală, prin rezolvarea cerințelor propuse cu ajutorul cubului;
Desfășurarea lecției:
I. Moment organizatoric: (5 min.)
                  - se asigură condițiile optime de desfășurarea a lecției;
                  - se face prezența elevilor la ora de curs;
              - se verifică materialul didactic necesar desfăsurării  lecției.
II. Anunțarea temei: (10 min.)
               Astăzi vom rezolva probleme care cer aplicarea noțiunilor învățate despre „ACIZI„ cu ajutorul unei metode numite „Metoda Cubului„. Ne vom organiza pe 6 grupe
III. Scenariul propriu-zis: (30 min.)
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Profesorul împarte elevii pe grupe în număr de 6.
Explică elevilor în ce constă activitatea lor: fiecare grupă va lua cubul ți îl va rostogoli; cerința care se va afla pe fața cubului o va  rezolva împreună cu colegii din grupă; rezolvările vor fi prezentate de unul dintre colegi ales ca lider
Le acordă elevilor pentru rezolvarea cerințelor 10 minute.
După scurgerea timpului acordat profesorul solicită liderului de echipă să prezinte și apoi să completeze tabelul afișat.
Profesorul urmărește cu atenție prezentările elevilor și face completările sau corecturile de rigoare acolo unde este necesar.
Face aprecieri cu privire la modul de lucru și de prezentare al elevilor.
Profesorul apreciază elevii care au participat activ la desfășurarea activității și chiar notează o parte de elevi.
Elevii își aleg un lider care rostogolește cubul; studiază cerința de pe fața cubului și încep să resolve. Atunci când au nelămuriri cer explicații suplimentare.
După rezolvarea cerințelor elevii fiecărei grupe își numește un lider care va prezenta rezolvarea cerinței.
Liderul de grup prezintă 
rezolvarea și completează în tabel.














Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu