Proiectul Internațional “Omul drag de la
catedră”
Ediția a III-a 2018-2019
Concurs elevi. Simpozion Internațional
dascăli
Inclus în CAERI, anexa 9 din OMEN nr.
3016/09.01.2019, poziția 1518
ISBN 978-606-725-262-0
Metoda cubului în predarea chimiei-proiect didactic
Autor: prof. Anca
Tăbăcariu
Școala Gimnazială “Ștefan
Luchian” Moinești
Disciplina: chimie
Clasa: a VIII-a
Tema lecției: Acizi
Tipul lecției: Rezolvare de exerciții și probleme
Competențe specifice:
∗
recunoașterea acizilor pornind de la formula generală ;
∗ compararea acizilor în funcție de
caracteristicile lor;
∗ exemplificarea unor acizi;
∗
argumentarea afirmațiilor referitoare la reacțiile chimice la care participă acizii;
∗
asocierea informațiile cu proprietățile fizico- chimice ale acizilor;
Strategie didactică:
a) resurse
procedurale:
► metoda cubului”ACIZI”,
conversația euristică; explicația,
b) resurse
materiale :
► planșă sugestivă : ACIZI, culegere
de probleme, fișe de lucru, cub;
c) forme
de organizare:
► frontal si individual; în echipe;
Evaluare: ► orală, prin rezolvarea
cerințelor propuse cu ajutorul cubului;
Desfășurarea lecției:
I. Moment organizatoric: (5 min.)
- se asigură condițiile
optime de desfășurarea a lecției;
- se face prezența elevilor
la ora de curs;
- se verifică materialul didactic
necesar desfăsurării lecției.
II. Anunțarea temei: (10 min.)
Astăzi vom rezolva probleme care cer
aplicarea noțiunilor învățate despre „ACIZI„ cu ajutorul unei metode numite
„Metoda Cubului„. Ne vom organiza pe 6 grupe
III. Scenariul propriu-zis: (30
min.)
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
Profesorul împarte elevii pe
grupe în număr de 6.
Explică elevilor în ce constă
activitatea lor: fiecare grupă va lua cubul ți îl va rostogoli; cerința care
se va afla pe fața cubului o va
rezolva împreună cu colegii din grupă; rezolvările vor fi prezentate
de unul dintre colegi ales ca lider
Le acordă elevilor pentru
rezolvarea cerințelor 10 minute.
După scurgerea timpului acordat
profesorul solicită liderului de echipă să prezinte și apoi să completeze
tabelul afișat.
Profesorul urmărește cu atenție
prezentările elevilor și face completările sau corecturile de rigoare acolo
unde este necesar.
Face aprecieri cu privire la
modul de lucru și de prezentare al elevilor.
Profesorul apreciază elevii care
au participat activ la desfășurarea activității și chiar notează o parte de
elevi.
|
Elevii își aleg un lider care
rostogolește cubul; studiază cerința de pe fața cubului și încep să resolve.
Atunci când au nelămuriri cer explicații suplimentare.
După rezolvarea cerințelor elevii
fiecărei grupe își numește un lider care va prezenta rezolvarea cerinței.
Liderul de grup prezintă
rezolvarea și completează în tabel.
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu